MARK-BUD

Jak poprawnie zmierzyć okno

Zmierzenie rozmiaru okna może przysporzyć nieco kłopotów. Najczęściej zabieramy się za to zadanie, gdy wykańczamy nowo powstający budynek, bądź pragniemy wymienić w nim dotychczasową stolarkę okienną na nową. Co dokładnie należy zmierzyć? Oczywiście, nie sam rozmiar szyby, ale – otworu okiennego, który pragniemy wyposażyć. Właściwe rozmiary powinny zostać podane w projekcie domu, jednak po wykończeniu ścian, realne rozmiary mogą od nich nieco odbiegać. Poniżej udzielamy wskazówek związanych z tym zadaniem, które ułatwią szybkie i sprawne zmierzenie rozmiaru otworu okiennego.

Dlaczego warto unikać błędnych pomiarów?

Przyczyn jest wiele. Przede wszystkim – źle ustalone rozmiary nie tylko utrudnią, ale uniemożliwią poprawny montaż okna. Nawet jeśli się on uda, okno będzie sprawiać trudności w czasie otwierania i zamykania. Ponadto grozi to potencjalnym zamakaniem ścian, przez dostającą się do ich struktury wodę. W przypadku wyboru zbyt dużego okna, ograniczona zostaje ilość przestrzeni potrzebnej na tak zwane luzy dylatacyjne oraz uszczelnienia. Zbyt małe okna powodują podobne problemy, a przy tym wymagają zastosowania większej ilości materiałów izolacyjnych (np. pianki), nie dając pełnej gwarancji ich szczelności.

Profesjonalne pomiary okien

Coraz rzadziej dokonujemy pomiarów samodzielnie. Firmy specjalizujące się w stolarce okiennej oferują możliwość profesjonalnego wykonania tego zadania za nas. Płynące z tego korzyści są rozmaite. Przede wszystkim – ogranicza to ryzyko popełnienia błędu. Po drugie – nawet jeśli do niego dojdzie, odpowiedzialność spada na kontrahenta, którego obowiązkiem jest wtedy wymiana okien na poprawnie wymierzone. W praktyce jednak zdarza się to rzadko, a nawet prawie nigdy.

Warto korzystać z fachowej pomocy szczególne, jeśli w Pastwa budynku znajdują się okna niestandardowych kształtów lub rozmiarów. Dotyczyć to może starego budownictwa, kamienic, budynków komercyjnych, a także zupełnie nowych domów mieszkalnych. Dobrej jakości firma zajmująca się stolarką powinna oferować wykonanie okna na wymiar, co przy dzisiejszych możliwościach technologicznych nie przysparza większych problemów.

Samodzielny pomiar okna - krok po kroku

Jeśli nie ma możliwości skorzystania z pomocy fachowej firmy, wówczas pozostaje samodzielny pomiar. Zadania tego podejmujemy się najczęściej, gdy interesuje nas wycena okien i pragniemy zorientować się w kosztach z tym związanych. W takim wypadku, różnica kilku centymetrów nie wpłynie w wielkim stopniu na otrzymany kosztorys.

Należy rozpocząć od przygotowania miarki (polecamy modele dość sztywne, rozwijane) oraz usunięcia z okna ozdób i osłon. Pomiaru dokonujemy od góry ku dołowi, wzdłuż linii pionowej. Najlepiej zrobić to w trzech miejscach, z lewej strony otworu okiennego, na jego środku oraz z prawej strony. Następnie należy zmierzyć szerokość okna wzdłuż linii poziomej, również w trzech miejscach: przy górnej granicy otworu okiennego, w połowie jego wysokości oraz przy dolnej granicy. Jeśli uzyskane wymiary się różnią – należy obliczyć ich średnią lub wybrać najmniejszy z nich.

Uzyskane wyniki należy dodatkowo pomniejszyć o około 40-60mm (w przypadku okien w stanie surowym), z tytułu ościeżnicy i luzów dylatacyjnych. Uzyskany w ten sposób rozmiar można przedstawić firmie stolarskiej z prośbą o stworzenie wyceny nowych okiennic.

    Formularz kontaktowy

    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h


    Premium Partner Schüco!

    Firma MARK-BUD jest członkiem prestiżowej grupy producentów Schüco Premium Partner.
    partner