Wymagana rozdzielczość ekranu min. 320px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br>Akceptuję pliki cookies
Content
wielkość tekstu: A A A
 

Okna przeciwpożarowe

  • okna przeciwpożarowe

Okna przeciwpożarowe

W budynkach, w których konieczne jest zachowanie stosownych stref pożarowych niezbędne okazuje się zastosowanie okien przeciwpożarowych. Okna przeciwpożarowe mają za zadanie zamknięcie strefy pożarowej w przypadku wybuchu pożaru, dlatego też wyposaża się je w specjalne urządzenia samoczynnie zamykające skrzydło okienne w przypadku wybuchu pożaru.

Ochrona przeciwpożarowa

Ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, poprzez zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru oraz prowadzenie działań ratowniczych. Dlatego właściciele budynków zobowiązani są do właściwego ich zabezpieczenia przed zagrożeniem pożarowym.

Prawo budowlane stawia wysokie wymagania przeciwpożarowe dla budowanych obiektów, dlatego o właściwe zaprojektowanie systemów przeciwpożarowych w danym budynku należy zadbać jeszcze w trakcie jego budowy.

Zagrożenie ogniem dotyczy niemal każdego budynku, stąd tak ważne staje się zaopatrzenie w systemy przeciwpożarowe obejmujące między innymi montaż okien, mających zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia zarówno wewnątrz budynku, jak i na sąsiednie zabudowania.

Okna przeciwpożarowe MARK-BUD

Starając się jak najlepiej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania naszych Klientów marka MARK-BUD oferuje wysokiej jakości okna przeciwpożarowe zgodne z obowiązującymi przepisami, ze szczególnym uwzględnieniem normy PN-EN 14600:2005. Nasze okna przeciwpożarowe charakteryzują się wysoką sprawnością oraz estetyką wykonania, dzięki czemu inwestorzy nie muszą wybierać między bezpieczeństwem, a aspektem estetycznym. To szczególnie ważne w przestrzeniach, w których pracują lub odpoczywają ludzie. Estetyka wnętrz ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz sposób, w jaki postrzegamy swoje miejsce pracy.

Rodzaje okien przeciwpożarowych

Podobnie jak inne systemy stolarki okiennej okna przeciwpożarowe są dostępne w różnych wariantach, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. To pozwala na ich swobodne dopasowywanie nie tylko do wymogów technicznych i przeciwpożarowych, ale również estetyki obiektu. W zależności od potrzeb inwestora okna pożarowe mogą być:

  •  jedno- i dwuskrzydłowymi oknami stałymi (nieotwieranymi),
  • jedno- i dwuskrzydłowymi oknami otwieralnymi w wariancie rozwieranym, uchylnym i uchylno-rozwieranym,
  • jedno- i dwuskrzydłowymi drzwiami balkonowymi w wariancie rozwieranym i uchylno-rozwieranym.

Okna pożarowe są dostępne w różnych wymiarach, co umożliwia ich dopasowanie do otworów okiennych w różnych strefach pożarowych, bez jednoczesnego zakłócania architektury obiektu. Dodatkowo odpowiedni dobór okuć i systemów samoczynnego zamykania dodatkowo zwiększa funkcjonalność systemu okiennego, co pozwala zachować bezpieczeństwo i komfort w każdej z wyznaczonych stref pożarowych. Istnieją różne klasy wytrzymałości okien przeciwpożarowych. Określa się je na podstawie trzech czynników takich jak: nośność (R), szczelność (E) oraz izolacyjność ogniowa (I). Często spotykana klasa odporności to np. EI30 czy EI60. Wykonanie takich okien nie jest możliwe w PCV.

Funkcje okien przeciwpożarowych

Podstawową funkcją, którą spełniają okna przeciwpożarowe, jest oddzielenie od siebie stref pożarowych. System stolarki pozwala na powstrzymanie rozprzestrzeniania się ognia i dymu. Co z kolei zmniejsza stopień zniszczenia budynku i umożliwia przeprowadzenie sprawnej ewakuacji. Okna przeciwpożarowe stanowią niezbędny element każdego skutecznego systemu przeciwpożarowego. Ich zastosowanie pozwala ocalić życie osób w budynku, a także cenny dobytek.

Dobrze zaprojektowane i wykonane okna przeciwpożarowe w razie pożaru:

  • zapobiegają rozwinięciu się pożaru,
  • ograniczają rozprzestrzenianie się ognia i dymu w budynku do innych pomieszczeń i stref,
  • ograniczają rozprzestrzenianie się pożaru na obiekty sąsiednie,
  • umożliwiają ewakuację użytkowników budynku.

W razie pytań czy jakichkolwiek wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 
 
Poleć stronę:Podziel się ze znajomymi|Facebook: www.facebook.comTweetnij do znajomych|Twitter: www.twitter.comPodziel się ze znajomymi|Nasza Klasa: www.nk.plWykop stronę na|Wykopalisko: www.wykop.pl
 

projekt:  |   [silnik Quick.Cms]