MARK-BUD

Jak poprawić szczelność okien

Okna są jednym z najważniejszych elementów w każdym budynku, zwłaszcza pod kątem jego izolacji termicznej. Nigdy nie są w stu procentach szczelne, jednak mogą w mniejszym lub większym stopniu ograniczyć ubytki ciepła. Najczęściej zwracamy na to uwagę w okresie zimowym, gdy do środka wdziera się chłód i zimne powietrze. Im szczelniejsze będą okna, tym niższe rachunki za ogrzewanie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rozwiązania pozwalające na uszczelnienie okien w swoim miejscu zamieszkania oraz omawiamy najważniejsze związane z tym zagadnienia.

Domowy test nieszczelności okien

Nieszczelne okna mogą powodować ubytek nawet 30% wytworzonej energii cieplnej. By się przekonać, czy dochodzi do nieszczelności, należy przyłożyć wierzchnią część dłoni do zawiasów, klamek i ramy okiennej. Jeśli odczuwasz wyraźny powiew chłodnego powietrza, świadczy to o wystąpieniu nieszczelności. Możesz w tym celu posłużyć się także kartką papieru, wsuwając ją pomiędzy ościeżnicę a skrzydło. Po zamknięciu okna sprawdź czy kartkę można bez problemu wyciągnąć. Jeśli tak – okno jest nieszczelne.

Przyczyny wystąpienia nieszczelności są różne. W okresie zimowym często dochodzi do kurczenia się materiału (np. PCV), z którego okna wykonano, przez co do środka wnika zimne powietrze. W przypadku starszych okien, powodem nieszczelności może być niewłaściwy montaż, zła regulacja okna lub przestarzałe uszczelki.

Uszczelnianie okien - ABC najważniejszych informacji

Uszczelnianie uchroni pomieszczenia przed chłodem oraz dostającą się wraz z nim wilgocią. Jest to ważne zarówno z uwagi na komfort termiczny osób przebywających wewnątrz jak i z uwagi na dobro samego budynku. Im mniej chłodu i wilgoci, tym bardziej ograniczone będą procesy jego niszczenia.

Samodzielnym uszczelnianiem mogą co prawda zająć majsterkowicze (a nawet osoby niezbyt zaznajomione w tematem) jednak polecamy zlecić to zadanie specjalistom. Często już na etapie wykonywania stolarki decydujemy się na ciepły montaż okien – czyli na montaż z zastosowaniem trzech warstw, przeciwdziałających przemarzaniu okna i dostawaniu się wilgoci.

Od środka, okna izoluje się przy użyciu materiałów paroizolacyjnych – przede wszystkim silikonu i taśmy uszczelniającej. Od zewnątrz natomiast korzysta się z materiałów paroprzepuszczalnych, takich jak pianki. Warto trzymać się tych zasad, gdyż pozwala ograniczyć zbieranie się wilgoci na oknach i jej skraplanie.

Regulacja okna a jego szczelność

Wyregulowaniu warto podać zwłaszcza zawiasy. Ich poprawne ustawienie będzie przeciwdziałać zwieszaniu się okien do dołu. Regulacja może dotyczyć różnych typów okien – PCV, drewnianych jak i aluminiowych. Warto dokonywać jej nawet dwukrotnie w ciągu roku – latem i zimą. Rozregulowanie zawiasów to naturalna konsekwencja użytkowania okna – jego otwierania, uchylania, zamykania, zbyt silnego dociskania do ościeżnicy. Warto podkreślić, że w największym stopniu na powstanie nieszczelności narażone są okna PCV, choć dotyczy to także okien wykonanych z innych materiałów.

    Formularz kontaktowy

    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h


    Premium Partner Schüco!

    Firma MARK-BUD jest członkiem prestiżowej grupy producentów Schüco Premium Partner.
    partner