Wymagana rozdzielczość ekranu min. 320px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br>Akceptuję pliki cookies
Content
wielkość tekstu: A A A
 

Najpopularniejsze wymiary okien w branży budowlanej

Najpopularniejsze wymiary okien w branży budowlanej

Jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy domu to wybór odpowiednich okien. To one doświetlą pomieszczenia w naszym nowym domu, ale też nadadzą mu charakteru. Okna możemy podzielić pod względem rozmiaru na tzw. typowe i nietypowe. Jest to podział umowny, nieuregulowany żadnym prawem, ale bardzo pomocny.

Klasyki w budowlance, czyli okna typowe

Okna typowe to po prostu okna w rozmiarach, które od lat są najczęściej kupowanymi i stosowanymi w budownictwie. Dzięki temu zyskały miano standardu i są łatwo dostępne. Są to okna o klasycznym prostokątnym kształcie bez nietypowych skosów czy zaokrągleń.

Ze względu na obecny w Polsce od niedawna „powiew zachodu” do kanonu okien standardowych zaliczyć możemy duże okna przesuwane tarasowe, które cieszą się dużą popularnością podczas budowy domów nowoczesnych z dużymi przeszkleniami.

Standardowe wymiary okien dostępne na polskim rynku

Najczęściej wykorzystywane w branży budowlanej są okna elewacyjne o wymiarach 1165x1135mm oraz 1465x1435mm. Jednak istnieją widełki dotyczące rozmiaru okien, które mieszczą się w utartych standardach.

Dla okien jednoskrzydłowych uchylnych, bez możliwości otwarcia okna poprzez jego rozwarcie, za standardowe uważa się wymiary mieszczące się w zakresie od 565 do 1465 mm szerokości oraz od 535 do 835 mm wysokości.

W momencie, kiedy zależy nam na pełnym otwieraniu okien jednoskrzydłowych, należałoby skorzystać z tzw. okien rozwierno – uchylnych, których średnie rozmiary to od 565 do 1465 mm szerokości oraz od 1135 do 1635 mm wysokości.

Kolejny z najczęściej stosowanych wariantów stolarki okiennej to okna dwuskrzydłowe. Tu możemy wyróżnić dwa podtypy rozwierne i rozwierno – uchylne. Ich standardowe wymiary wahają się w granicach od 1165 do 2065 mm szerokości i od 1135 do 1635 mm wysokości.

W większych pomieszczeniach często stosowane są okna trójskrzydłowe, które podobnie jak te dwuskrzydłowe występują w dwóch wersjach: rozwierne i rozwierno – uchylnej. Stosowane są zazwyczaj w przypadku kiedy mamy do doświetlenia większą powierzchnię, ponieważ ich standardowe wymiary tj. 2065 lub 2365 mm szerokości i od 1135 do 1635 wysokości pozwalają na wpuszczenie do pomieszczenia większej ilości promieni słonecznych, niż okna wymienione powyżej.

Najchętniej wybierane okna balkonowe i tarasowe

 Punktem kulminacyjnym każdego domu jest salon, w którym spędzamy większość czasu. Dlatego to tu montowane są okna balkonowe lub tarasowe, dające najlepsze doświetlenie pomieszczenia. Okna balkonowe podobnie jak elewacyjne występują w różnych wariantach:

- jednoskrzydłowym o wymiarach 865 mm szerokości i od 2095 do 2295 mm wysokości 

- dwuskrzydłowym o wymiarach 1465 lub 1765 mm szerokości i od 2085 do 2285 mm wysokości

Wymiary okien tarasowych są uzależnione od bryły budynku, ale z reguły nie przekraczają 3m szerokości i 2,5 m wysokości.

Dobór okien najlepiej powierzyć specjaliście, który dopasuje je do konkretnej nieruchomości i pomieszczenia, w którym mają się znajdować. Okna zapewnią nam nie tylko właściwe doświetlenie, ale również odegrają dużą rolę w rachunku energetycznym obiektu. Im większe przeszklenia zaplanujemy, tym większe straty energetyczne poniesiemy. Dlatego powinniśmy dobrać stolarkę okienną adekwatnie do naszych oczekiwań zarówno estetycznych, jak i tych ekonomicznych.


 

 
 
Poleć stronę:Podziel się ze znajomymi|Facebook: www.facebook.comTweetnij do znajomych|Twitter: www.twitter.comPodziel się ze znajomymi|Nasza Klasa: www.nk.plWykop stronę na|Wykopalisko: www.wykop.pl
 

projekt:  |   [silnik Quick.Cms]