Jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy domu to wybór odpowiednich okien. To one doświetlą pomieszczenia w naszym nowym domu, ale też nadadzą mu charakteru. Okna możemy podzielić pod względem rozmiaru na tzw. typowe i nietypowe. Jest to podział umowny, nieuregulowany żadnym prawem, ale bardzo pomocny.
Okna typowe to po prostu okna w rozmiarach, które od lat są najczęściej kupowanymi i stosowanymi w budownictwie. Dzięki temu zyskały miano standardu i są łatwo dostępne. Są to okna o klasycznym prostokątnym kształcie bez nietypowych skosów czy zaokrągleń.
Ze względu na obecny w Polsce od niedawna „powiew zachodu” do kanonu okien standardowych zaliczyć możemy duże okna przesuwane tarasowe, które cieszą się dużą popularnością podczas budowy domów nowoczesnych z dużymi przeszkleniami.
Najczęściej wykorzystywane w branży budowlanej są okna elewacyjne o wymiarach 1165x1135mm oraz 1465x1435mm. Jednak istnieją widełki dotyczące rozmiaru okien, które mieszczą się w utartych standardach.
Dla okien jednoskrzydłowych uchylnych, bez możliwości otwarcia okna poprzez jego rozwarcie, za standardowe uważa się wymiary mieszczące się w zakresie od 565 do 1465 mm szerokości oraz od 535 do 835 mm wysokości.
W momencie, kiedy zależy nam na pełnym otwieraniu okien jednoskrzydłowych, należałoby skorzystać z tzw. okien rozwierno – uchylnych, których średnie rozmiary to od 565 do 1465 mm szerokości oraz od 1135 do 1635 mm wysokości.
Kolejny z najczęściej stosowanych wariantów stolarki okiennej to okna dwuskrzydłowe. Tu możemy wyróżnić dwa podtypy rozwierne i rozwierno – uchylne. Ich standardowe wymiary wahają się w granicach od 1165 do 2065 mm szerokości i od 1135 do 1635 mm wysokości.
W większych pomieszczeniach często stosowane są okna trójskrzydłowe, które podobnie jak te dwuskrzydłowe występują w dwóch wersjach: rozwierne i rozwierno – uchylnej. Stosowane są zazwyczaj w przypadku kiedy mamy do doświetlenia większą powierzchnię, ponieważ ich standardowe wymiary tj. 2065 lub 2365 mm szerokości i od 1135 do 1635 wysokości pozwalają na wpuszczenie do pomieszczenia większej ilości promieni słonecznych, niż okna wymienione powyżej.
Punktem kulminacyjnym każdego domu jest salon, w którym spędzamy większość czasu. Dlatego to tu montowane są okna balkonowe lub tarasowe, dające najlepsze doświetlenie pomieszczenia. Okna balkonowe podobnie jak elewacyjne występują w różnych wariantach:
– jednoskrzydłowym o wymiarach 865 mm szerokości i od 2095 do 2295 mm wysokości
– dwuskrzydłowym o wymiarach 1465 lub 1765 mm szerokości i od 2085 do 2285 mm wysokości
Wymiary okien tarasowych są uzależnione od bryły budynku, ale z reguły nie przekraczają 3m szerokości i 2,5 m wysokości.
Dobór okien najlepiej powierzyć specjaliście, który dopasuje je do konkretnej nieruchomości i pomieszczenia, w którym mają się znajdować. Okna zapewnią nam nie tylko właściwe doświetlenie, ale również odegrają dużą rolę w rachunku energetycznym obiektu. Im większe przeszklenia zaplanujemy, tym większe straty energetyczne poniesiemy. Dlatego powinniśmy dobrać stolarkę okienną adekwatnie do naszych oczekiwań zarówno estetycznych, jak i tych ekonomicznych.
Premium Partner Schüco!