Jeśli już mamy ustaloną funkcjonalność pomieszczeń, i wiemy, ile czasu będziemy w nich spędzać, możemy wstępnie zdecydować o wielkości okien w każdym z nich.
Według prawa budowlanego w pomieszczeniach do stałego przebywania ludzi stosunek przeszkleń do podłogi powinien wynosić minimum 1:8. Np. w salonie o powierzchni 40m2 minimalna powierzchnia okna to 5m2. Biorąc pod uwagę pomieszczenia nieprzeznaczone do przebywania ludzi, stosunek ten wynosi 1:12.
Wspomniane ograniczenia budowlane określają minimalną powierzchnię przeszkleń. Specjaliści branży budowlanej zalecają jednak, aby stosunek ten wynosił 1:5 lub 1:4. Zapewnimy w ten sposób optymalne doświetlenie każdego pomieszczenia, podwyższając komfort oraz wyraz estetyczny nieruchomości.
W wielu przypadkach dobór odpowiedniej stolarki okiennej najlepiej powierzyć fachowcom, którzy pod każdym aspektem dopasują okna do pomieszczenia i oczekiwań klienta.
W przypadku gdy postanowimy podjąć tę decyzję sami, powinniśmy pamiętać o zachowaniu umiaru. Okna przesadnie małe, nawet takie, które spełniają niezbędne kryteria prawa budowlanego, mogą okazać się bardzo uciążliwe dla użytkowników nieruchomości, powodując, że przestrzenie będą po prostu ciemne, a przebywanie w nich nieprzyjemne i niekomfortowe.
W odwrotnej sytuacji, decydując się na zbyt duże okna, może okazać się, że budynek będzie ponosił duże straty cieplne. Zastosowanie zbyt dużych przeszkleń może spowodować trudności w ogrzewaniu nieruchomości, a co za tym idzie, właściciel będzie ponosił wysokie koszty eksploatacyjne.
Ostateczna decyzja zawsze zależna jest od inwestora i jego oczekiwań. Jednak jak w każdej dziedzinie wskazany jest rozsądek i racjonalna ocena naszych potrzeb. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Jako producent okien PCV oferujemy najwyższą jakość!