Wymagana rozdzielczość ekranu min. 320px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br>Akceptuję pliki cookies
Content
wielkość tekstu: A A A
 

Stosunek powierzchni okien do podlogi

Jaki powinien być stosunek powierzchni okien do podłogi?

Wielu z nas na pewnym etapie życia decyduje się na zakup lub budowę własnego domu. O ile w pierwszym przypadku sprawa jest stosunkowo prosta, o tyle drugi wariant wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami, które wpłyną na nasz komfort życia w przyszłości. Jedną z istotniejszych spraw podczas budowy jest wybór stylu i wielkości przeszkleń w nieruchomości.

Prawidłowa ocena charakteru pomieszczeń

Żeby właściwie dobrać powierzchnię przeszkleń w budowanej nieruchomości, musimy wziąć pod uwagę charakterystykę i funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. Określenie sposobu użytkowania konkretnych miejsc w budynku, pomoże nam w podjęciu decyzji, jaki poziom doświetlenia będzie optymalny.

Najprostszym podziałem pomieszczeń, mającym wpływ na dobór powierzchni stolarki okiennej jest ten wyróżniający pomieszczenia do stałego pobytu ludzi i te nie przeznaczone do pobytu ludzi. Klasyfikacja ta zależna jest od czasu, jaki ludzie będą tam spędzać. Pomieszczenia do stałego pobytu ludzi to takie, w których będziemy spędzać co najmniej 2 godziny dziennie. Natomiast w miejscach, gdzie będziemy przebywać raczej sporadycznie tj. poniżej 2 godzin w ciągu dnia to pomieszczenia nieprzeznaczone do pobytu ludzi.

Zalecana powierzchnia okien według polskiego prawa

Jeśli już mamy ustaloną funkcjonalność pomieszczeń, i wiemy, ile czasu będziemy w nich spędzać, możemy wstępnie zdecydować o wielkości okien w każdym z nich.

Według prawa budowlanego w pomieszczeniach do stałego przebywania ludzi stosunek przeszkleń do podłogi powinien wynosić minimum 1:8. Np. w salonie o powierzchni 40m2 minimalna powierzchnia okna to 5m2. Biorąc pod uwagę pomieszczenia nieprzeznaczone do przebywania ludzi, stosunek ten wynosi 1:12.

Wspomniane ograniczenia budowlane określają minimalną powierzchnię przeszkleń. Specjaliści branży budowlanej zalecają jednak, aby stosunek ten wynosił 1:5 lub 1:4. Zapewnimy w ten sposób optymalne doświetlenie każdego pomieszczenia, podwyższając komfort oraz wyraz estetyczny nieruchomości.

W wielu przypadkach dobór odpowiedniej stolarki okiennej najlepiej powierzyć fachowcom, którzy pod każdym aspektem dopasują okna do pomieszczenia i oczekiwań klienta.

W przypadku gdy postanowimy podjąć tę decyzję sami, powinniśmy pamiętać o zachowaniu umiaru. Okna przesadnie małe, nawet takie, które spełniają niezbędne kryteria prawa budowlanego, mogą okazać się bardzo uciążliwe dla użytkowników nieruchomości, powodując, że przestrzenie będą po prostu ciemne, a przebywanie w nich nieprzyjemne i niekomfortowe.

W odwrotnej sytuacji, decydując się na zbyt duże okna, może okazać się, że budynek będzie ponosił duże straty cieplne. Zastosowanie zbyt dużych przeszkleń może spowodować trudności w ogrzewaniu nieruchomości, a co za tym idzie, właściciel będzie ponosił wysokie koszty eksploatacyjne.

Ostateczna decyzja zawsze zależna jest od inwestora i jego oczekiwań. Jednak jak w każdej dziedzinie wskazany jest rozsądek i racjonalna ocena naszych potrzeb. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Jako producent okien PCV oferujemy najwyższą jakość!

 
 
Poleć stronę:Podziel się ze znajomymi|Facebook: www.facebook.comTweetnij do znajomych|Twitter: www.twitter.comPodziel się ze znajomymi|Nasza Klasa: www.nk.plWykop stronę na|Wykopalisko: www.wykop.pl
 

projekt:  |   [silnik Quick.Cms]